niedziela, 16 sierpnia 2015

Łomża - okolice: Skansen w Nowogrodzie




Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie



Są takie miejsca, w których ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Albo przynajmniej chciałoby się, żeby tak było. Takie miejsca z jednej strony potwierdzają zachodnie przekonania o Polsce, jako o kraju dzikim i zacofanym, z drugiej jednak, są świadectwem bogatej tradycji i kultury.

Skansenów w Polsce jest co najmniej kilka. Z przyczyn obiektywnych zacznę od tego w Nowogrodzie, albowiem znam go najlepiej. Choć i tak nadal nie tak dobrze, jak bym chciała.




Nowogród już sam w sobie ma bogatą przeszłość. Położone w województwie podlaskim nad brzegiem Narwi (ok. 15 km od Łomży) miasto swoimi korzeniami sięga IX w., kiedy to w widłach między rzekami Narwią i Pisą zlokalizowany został pierwszy gródek obronny. 

Po zawieruchach wojennych niewiele z historycznego bogactwa ocalało, ale to już przy innej okazji. Prawdziwą perełką Nowogrodu jest bowiem wspomniany wcześniej skansen kultury kurpiowskiej i o nim właśnie będzie mowa w tym poście. 




Do powstania muzeum etnograficznego przyczynił się niejaki Adam Chętnik. Już w 1909 r. rozpoczął zbieranie ciekawych okazów przyrody ożywionej i nieożywionej, numizmaty, dokumenty ale przede wszystkim - zabytki etnograficzne. Zbiory owe miały przede wszystkim być pomocą dla szkół w poznawaniu przez kolejne pokolenia historii i kultury kraju, przez co miały wspomóc budowaniu więzi i przywiązania do ziemi polskiej. 

Dziesięć lat później, w 1919 r., Chętnik zakupił teren po dawnej cegielni, położony na zboczu schodzącym do Narwi i sam, własnym sumptem rozpoczął jego zagospodarowywanie. W 1923 r. na przygotowanym specjalnie placu stanął pierwszy budynek. Uroczyste otwarcie Muzeum Kurpiowskiego nastąpiło 19 czerwca 1927 r., kiedy placówka liczyła już ok. 2000 eksponatów.

Między rokiem 1928 a 1930 Chętnik zrzekł się muzeum na rzecz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jednakże de facto niewiele to zmieniło, albowiem nadal sam musiał troszczyć się o dalsze zbieranie i przechowywanie eksponatów. 

Jak to często bywa w przypadku polskich perełek, Muzeum uległo prawie całkowitemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Ocalały jedynie dwa odrzynki drzew bartnych, szacowanych na ok. 500 lat, brama wejściowa i nieliczne eksponaty żeliwne.


Ocalałe eksponaty dały początek stworzonemu w 1948 r. Muzeum w Łomży. W 1956 r. powstała ekspozycja "Dawna Zagroda Kurpiowska", która z kolei zapoczątkowała odbudowę zniszczonego w czasie wojny skansenu. Pozyskiwaniem nowych zbiorów i odtwarzaniem dawnego muzeum na świeżym powietrzu zajął się, jak po poprzednio, emerytowany już Adam Chętnik. Teren muzeum powiększono o Wzgórze Ziemowita. Drugie otwarcie miało miejsce 1963 r.








Aktualnie w skansenie zobaczyć można 25 zabytkowych obiektów drewnianych oraz wiele zabytków tzw. "małej architektury", jak bramy, studnie czy kapliczki.


Ul - kłoda z XIX w. 





Folusz z Jurk, z XIX w.

Folusz - średniowieczna maszyna stosowana do obróbki (folowania) sukna. Proces ten polegał na spilśnianiu wełnianej przędzy poprzez uderzanie weń tzw. stęporami (drewnianymi młotami). 





Wnętrze chaty kurpiowskiej







Pomnik kurpiowskiego bohatera Stacha Konwy (replika zniszczonego w czasie wojny oryginału z 1922 r.)





Studnia z Brańszczyka






Młyn wodny z Dobregolasu, II połowa XIX w.





Kapliczka









 Altana widokowa










Naturalne piękno przyrody w skansenie w Nowogrodzie














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz